Przeciwdziałanie Współczesnemu Niewolnictwu - akcje i wydarzenia

S.O.S. przecwin handlarzom i łowcom dusz

Zniewolenie poprzez pracę jest czymś więcej niż łamaniem praw pracowniczych. Jest łamaniem praw człowieka, jest ograniczeniem naszej wolności, jest niewypłacaniem wynagrodzenia, jest wprowadzaniem w błąd i manipulacją.
Każdego roku dziesiątki tysięcy Polaków jest zniewalanych w pracy, najczęściej za granicą. Padają również ofiarą zorganizowanych grup przestępczych, których działalność kryminalna polega na zmuszaniu osób do żebractwa, kradzieży czy wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Obecnie większość ofiar to mężczyźni, zwykle w średnim wieku, sprawcy wykorzystują ich trudną sytuację na rynku pracy. Wciąż jednak za mało się o tym mówi. Dlatego właśnie ruszyła kampania społeczna pt. “S.O.S. przeciw handlarzom i łowcom dusz”. Jesteśmy współorganizatorami kampanii wraz z Komendą Stołeczną Policji, Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie oraz Gazetą Codzienną Fakt, pod honorowym patronatem Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce.
17 października 2018 roku miała miejsce konferencja inaugurująca kampanię, na której miała miejsce inscenicaja odbicia niewolników przez antyterrorystów. Obecnie w podróż po całej Polsce rusza wystawa zdjęć o takim samym tytule jak kampania. Zachęcamy do obejrzenia trzech spotów S.O.S., które można znaleźć w zakładce "Video, artykuły i raporty". 
Zapraszamy na oficjalny Fanpage Kampanii - www.facebook.com/stopniewolnictwu
 

Konferencja w Malborku 2018

21 września w Sali Posiedzeń Magistratu w Malborku odbyła się konferencja poświęcona przeciwdziałaniu współczesnemu niewolnictwu, a dokładniej pracy przymusowej. Jej organizatorami była Armia Zbawienia oraz Pomorski Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych MOPS i PCPR, szkół ponadpodstawowych, Domów dla Dzieci, organizacji pozarządowych, Powiatowego Urzędu Pracy, Komendy Policji oraz Zakładów Karnych.

W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wystąpień prelegentów. Następnie, na podstawie obejrzanego filmu pracowali w grupach nad identyfikacją i kontaktem z potencjalną ofiarą współczesnego niewolnictwa.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania:

PRELEGENTOM – Panu kpt. SG Robertowi Mroczkowi z Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Pani nadkom. Elżbiecie Żelechowskiej-Litka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Pani Ewie Staniewicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Pani Klaudii Iwickiej z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Pani Marcie Krawczyk i Panu Neil’owi Holyoake z Ambasady Brytyjskiej w Warszawie, Pani Joannie Starczewskiej z Punktu Weryfikacji Ofert Pracy Armii Zbawienia - za ciekawe wystąpienia, sporą dawkę wiedzy i podzielenie się praktycznymi przykładami z własnej pracy;

GOSPODARZOM – Burmistrzowi Malborka Panu Markowi Charzewskiemu oraz pracownikom Urzędu Miasta z Panią Magdaleną Grudzień na czele, za udostępnienie sali oraz pomoc w organizacji konferencji;

UCZESTNIKOM – dziękujemy specjalistom, którzy w swojej pracy mogą napotkać osoby z grup ryzyka, zagrożone współczesnymi formami niewolnictwa (jak młodzież, osoby bezrobotne, bezdomne oraz byli więźniowie), za chęć poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności reagowania w zetknięciu z sytuacją wyzysku pracowników.

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Od 2014 roku 30 lipca jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji zorganizowaliśmy w lokalu PaństwoMiasto przy ulicy Andersa wydarzenie pod tytułem "Niewolnicy XXI w. – historie filmowe".

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy blok krótkich filmów poruszających zagadnienie zniewolenia poprzez pracę (jedna z form współczesnego niewolnictwa). Po pokazie odbyła się niezwykle interesująca dyskusja poruszająca zagadnienia związane z sytuacją Polaków za granicą, sytuacją cudzoziemców w Polsce, cechami pracy przymusowej, współczesnym niewolnictwem w Europie.

Filmy zostały stworzone przez brytyjska organizację Unchosen - Films Against Slavery. Wykorzystuje ona moc obrazów do walki ze współczesnym niewolnictwem, w tym z handlem ludźmi, wykorzystywaniem dzieci, zmuszaniem do przestępczości, niewolą domową, wykorzystywaniem seksualnym i pracą przymusową (zniewoleniem poprzez pracę).

Z okazji tego szczególnego dla nas dnia, nasza pracowniczka Paulina Mroczkowska napisała artykuł "Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi – 30 lipca. Handel ludźmi w XXI w.".

#BigRedBus

Akcja BigRedBus została zorganizowana przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Symbol akcji, czyli czerwony brytyjski autobus, jest elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat zagrożeń wynikających z przestępstwa handlu ludźmi (współczesnego niewolnictwa).

Każdy zainteresowany może wejść do autobusu i zapoznać się z krótkimi tematycznymi filmikami, zabrać ze sobą materiały informacyjne oraz porozmawiać z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji.

Pol’and’Rock

Czerwonego autobusu nie mogło zabraknąć na festiwalu Pol’and’Rock (dawnej Woodstock) mającego miejsce w sierpniu 2018. W strefie ngo przed BigRedBus było także nasze interaktywne stoisko prewencyjne obsługiwane wspólnymi siłami przez British Embassy Warsaw, Fundację La Strada i Komendę Główna Policji. Quiz wiedzy na temat współczesnego niewolnictwa cieszył się wielką popularnością. Każdy mógł także sfotografować się z tabliczką #BEZCENNI wyrażając sprzeciw wobec współczesnego niewolnictwa.

Radom

4 marca 2018 roku czerwony, dwupiętrowy autobus londyński pojawił się na ulicach Radomia. Wydarzeniu towarzyszyła także konferencja w Urzędzie Miasta Radom. W akcji wzięli udział przedstawiciele naszego Punktu Weryfikacji Ofert Pracy, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Departament Analiz i Polityki Migracyjnej - Wydział do Spraw Europejskiej Sieci Migracyjnej i Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, La Strady (podmiot odpowiedzialny za rządowe Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi), Policji i Straży Granicznej, Gangmasters and Labour Abuse Authority (pozarządowy organ publiczny w Wielkiej Brytanii chroniący wykorzystywanych pracowników), a także Prezydent Miasta Radomia oraz Wiceambasador Ambasady Brytyjskiej w Polsce. 

‘Safe Havens’- edukacyjny projekt filmowy o przeciwdziałaniu Handlowi Ludźmi

EU projekt ‘Safe Havens’- Edukacyjny projekt filmowy o przeciwdziałaniu Handlowi Ludźmi

W sierpniu 2017 Armia Zbawienia Polska, Holandia, Szwecja, Mołdawia, Rumunia, Ukraina i Wielka Brytania oraz  Defence for Children International-Netherlands brały udział w tworzeniu filmu edukacyjnego na temat handlu ludźmi w Europie.

Twórcami filmu są Madeleine Sundel z Armii Zbawienia w Szwecji oraz  Tamme de Leur, holenderski producent, dziennikarz, wykładowca akademicki i ekspert ds. Handlu Ludźmi na poziomie EU. Całość nadzoruje Jeroen Hoogteijling, przewodniczący Europejskiej Grupy Zadaniowej Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi (Armia Zbawienia).

Film poza funkcją informacyjną, treningową i prewencyjną, jest także jednym z działań dążących do utworzenia “Safe Havens’[Bezpiecznych Przystani] w Europie dla (potencjalnych) ofiar handlu ludźmi spoza Unii Europejskiej.

Wypowiedzi do filmu udzielili przedstawiciele Ambasady Brytyjskiej w Polsce, National Crime Agency NCA, Fundacji La Strada, Ośrodka Badań Handlu Ludźmi Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dowództwo Regionalne Armii Zbawienia, pracownicy i Klienci Punktu Weryfikacji Ofert Pracy Armii Zbawienia.

Przedstawicielka Armii Zbawienia wzięła udział w spotkaniu z księżną Kate i księciem Williamem

Przedstawicielka Armii Zbawienia wzięła udział w spotkaniu z księżną Kate i księciem Williamem

W lipcu 2017 Joanna Trela, kierowniczka projektu Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi i Współczesnemu Niewolnictwu, znalazła się w niewielkiej grupie przedstawicieli organizacji zaangażowanych w przeciwdziałanie handlowi ludźmi w Polsce, którzy mieli okazję spotkać się z książęcą parą. Spotkanie miało miejsce podczas przyjęcia z okazji 91. urodzin Królowej Elżbiety II w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na którym przemawiał książę William.

Podczas prywatnej rozmowy grupy z księżną Kate, Joanna wyjaśniła, że wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia związanego z handlem ludźmi, przyjmując oferty pracy. Po spotkaniu Joanna powiedziała: "Księżna była zdecydowanie dobrze poinformowana i bardzo zainteresowana problemem handlu ludźmi. To było ciepłe i miłe spotkanie i cieszymy się, że otrzymaliśmy uznanie dla pracy Armii Zbawienia w całej Polsce i Wielkiej Brytanii w celu wyeliminowania okrutnego wyzysku ludzi ".

Odnosząc się do książęcej wizyty w Warszawie Anne Read, Dyrektorka ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i Współczesnemu Niewolnictwu brytyjskiej Armii Zbawienia, dodała: „Mamy świetny projekt w Polsce, który podnosi świadomość na temat zagrożenia. Prowadzimy Punkt Weryfikacji Ofert Pracy celem zapobiegania akceptowaniu fałszywych ofert pracy przez Polaków, co prowadzi do stawania się ofiarami współczesnego niewolnictwa tu w Wielkiej Brytanii”.

Spotkanie książęcej pary z polską delegacją jeszcze bardziej zacieśniło współpracę polsko-brytyjską w przeciwdziałaniu procederowi handlu ludźmi.

Wykorzystanie Globalnego Planu Działania w Celu Zwalczania Handlu Ludźmi oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju, aby zakończyć handel kobietami i dziewczynkami

Joanna Trela oraz Podpułkownik Eirwen Pallant (Zastępca Dyrektora Międzynarodowej Komisji ds. Sprawiedliwości Społecznej Armii Zbawienia) przy Pomniku Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami

21 czerwca 2017 roku w Siedzibie Głównej ONZ  w Nowym Jorku miała miejsce dyskusja panelowa, której przewodziły wiodące organizacje zajmujące się prawami kobiet, a także przeciwdziałaniem handlowi kobietami i dziewczętami, takie jak Koalicja Przeciwdziała Handlowi Kobietami (CATW), ONZ Kobiety, Apne Aap, Equality Now, Stałe Przedstawicielstwo Panamy i Szwecji przy ONZ oraz UNODC. Poruszano między innymi zagadnienia ogromnej skali handlu ludźmi, który jest problemem niemal każdego kraju na świecie oraz potrzebę skutecznej współpracy międzynarodowej. Każdy kraj powinien podjąć środki zapobiegawcze i dzielić się danymi i najlepszymi praktykami z pozostałymi.

W wydarzeniu wzięła udział Joanna Trela – kierowniczka projektu Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi i Współczesnemu Niewolnictwu w Polsce. 

Spotkanie z Armią Zbawienia w Filadelfii, Stany Zjednoczone

Spotkanie z Armią Zbawienia w Filadelfii, Stany Zjednoczone

Podczas swojej czerwcowej wizyty w Filadelfii Joanna Trela (kierowniczka projektu) miała okazję poznać Dzienne Centrum dla Kobiet prowadzone przez Armię Zbawienia w dzielnicy Kensington. Centrum to bezpieczna przestrzeń dla kobiet będących ofiarami handlu ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego i prostytucji.

Centrum jest zlokalizowane w samym sercu dzielnicy, a napis na drzwiach informuje: "Tylko dla kobiet: żywność, odzież, kosmetyki". Wiele kobiet cierpi będąc ofiarami oszustwa i przymusu, tutaj mogę znaleźć schronienie. Armia dostarcza także specjalistyczną opiekę, a każdy pracownik Centrum jest odpowiednio przeszkolony w kwestii rozpoznawania ofiar handlu ludźmi.

Targ Niewolników

26 maja 2017 roku przeprowadziliśmy dwie akcje uliczne pod nazwą „Targ Niewolników”. Miały one miejsce w pobliżu Galerii Wileńskiej oraz Galerii Złote Tarasy w Warszawie. Aktor występujący w roli „handlarza ludźmi” sprzedawał, ometkowane niczym towar, osoby zaangażowane w akcję. Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi przechodniów na problem współczesnego niewolnictwa, które czyni człowieka produktem o określonej wartości, przynoszącym różne zyski.  Człowiek staje się żywym towarem, który można kupić oraz sprzedać. Współczesne niewolnictwo przybiera różnorakie formy, jak np. praca przymusowa, przymuszanie do popełniania przestępstw czy handel ludźmi. Obecnie organizacje antyniewolnicze szacują liczbę niewolników na 27 mln w skali światowej.

Podczas akcji przechodnie otrzymywali ulotki informacyjne „Bezpieczna Praca”, a także ulotki zawierające informacje o działalności naszego bezpłatnego Punktu Weryfikacji Ofert Pracy. Każdy zainteresowany miał także możliwość porozmawiania z pracownikami Punktu.