The Salvation Army, Armia Zbawienia w RP
IHQ Międzynarodowa siedziba główna
Polityka Ochrony Dzieci i Młodzieży „Safe & Sound”
Child Protection – Policy Framework by Salvation Army IHQ - Issuu (pełny opis standardów),
Child Safeguarding Leaflet - Safeguarding Summary Policy.pdf (salvationarmy.org.uk) (Streszczenie)
MIĘDZONARODOWY MODEL POLITYKI OCHRONY DZIECKA w AZ (streszczenie)
KONTEKST
Cel utworzenia wspólnego modelu polityki:
Od wszystkich terytoriów, dywizji oraz regionów Armii Zbawienia oczekuje się wdrażanie Polityki Ochrony Dziecka, które podlega regularnej ocenie okresowej. Niektóre jednostki stworzyły i wprowadziły własną politykę ochrony dziecka. Niniejszy model jest wdrażany po to, aby stworzyć koherentny plan działania Armii i wprowadzić te same standardy w polityce ochrony dziecka.
Obecny Międzynarodowy Model Ochrony Dziecka w AZ ma na celu określenie oczekiwań dotyczących tego, co powinna zawierać polityka ochrony dziecka na danym terytorium/regionie Armii Zbawienia oraz reprezentuje projekt praktycznego poradnika, gotowego do wdrożenia przez jednostki w razie potrzeby. Zasady i polityka rządowa w obrębie każdego terytorium/ państwa będzie się różniła, natomiast niniejsza informacja jest podstawą do tworzenia lokalnej polityki ochrony dzieci i młodzieży. Międzynarodowy Model Polityki Ochrony dzieci i młodzieży w AZ ma na celu wypracowanie jednolitego postępowania w wypadku sytuacji krzywdzenia nieletniego, a jego poziom będzie wyższy lub porównywalny do polityki rządowej czy lokalnej poszczególnych jednostek.
Kluczowe definicje
Ochrona dziecka
Działania podejmowane przez jednostki i organizacje, państwa i społeczności w celu ochrony dzieci przed krzywdą, maltretowaniem (wykorzystywaniem) i wyzyskiem.
Wykorzystywanie dziecka
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje wykorzystywanie i maltretowanie dziecka jako „wszelkie formy fizycznego i/lub emocjonalnego nadużycia wobec dziecka, wykorzystywania seksualnego, zaniedbania, wyzysku komercyjnego, czy innego rodzaju wyzysku, skutkującego w faktycznym, bądź potencjalnym uszczerbku na zdrowiu (fizycznym lub psychicznym) dziecka, rozwoju, czy godności w kontekście relacji odpowiedzialności, zaufania czy siły”1.
Dzieci
Każdy poniżej 18 roku życia wg. definicji Organizacji Narodów Zjednoczonych2 zawartej w artykule 1.
Uznanym jest fakt, że wiele krajów posiada inny maksymalny wiek definiujący dziecko, jednak niniejszy dokument oferuje ochronę wszystkim osobom poniżej 18 roku życia.
Polityczny model
Konwencja ONZ o prawach dziecka (1989), Artykuł 19 (1)3
Państwa-Strony będą podejmowały wszelkie właściwe kroki w dziedzinie ustawodawczej, administracyjnej, społecznej oraz wychowawczej dla ochrony dziecka przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, krzywdy lub zaniedbania bądź złego traktowania lub wyzysku, w tym wykorzystywania w celach seksualnych, dzieci pozostających pod opieką rodzica(ów), opiekuna(ów) prawnego(ych) lub innej osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem.
Polityka ochrony dziecka
Polityka jest kursem lub zasadami działań proponowanych przez organizacje4.
Polityka ochrony dziecka jest oświadczeniem, które wyjaśnia pracownikom, rodzicom, opiekunom, wolontariuszom, dzieciom i młodzieży, jakie są działania Armii Zbawienia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Owa polityka przedstawia, jak Armia Zbawienia zapewnia bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, a także jakie są tego powody, kogo dotyczy oraz jakie metody wdrażania będą zastosowane. Celem polityki jest zapewnienie, że wszyscy pracownicy i wolontariusze są świadomi swoich obowiązków i sposobów zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy z osobami poniżej 18 r.ż. Część stosowanych zasad czasami może się z przeplatać z regulaminem regionalnym/ lokalnym, m.in. w przypadku polityki demaskacji, bezpiecznej rekrutacji czy użytkowania Internetu.
Polityka Ochrony Dzieci i Młodzieży w AZ nie jest długim dokumentem, powinna zawierać zasady, metody i standardy. Standardy powinny być oparte o poradnik praktyk, który zawiera więcej szczegółów i opisuje krok po kroku podejście w sprawie ochrony dziecka. Model polityki wraz z przewodnikiem dobrych praktyk zostanie przetłumaczony na główne języki używane w Armii Zbawienia.
_____________________
1 wykorzystywanie i zaniedbywanie dzieci przez rodziców i innych opiekunów
2 https://www.unicef.org/crc/files/Guiding_Principles.pdf
3 https://downloands.unicef.org.uk/wp-content/uploads/2010/05/UNCRCPRESS200910web.pdf?_ga=2.206761043.1703070319.1507885767-158391670.1507885767
4 https://en.oxforddictionaries.com/definition/policy
POLITYKA OCHRONY DZIECKA w AZ zawiera:
1. Zasady
Istnieją podstawowe zasady, dzięki którym Armii Zbawienia udaje się zapewnić bezpieczeństwo dzieciom:
- Priorytet wartości chrześcijańskich dotyczących ochrony dzieci i młodzieży.
- Wszystkie dzieci mają równe prawa do ochrony przed krzywdzeniem.
- Wszelkie nadużycia wobec dziecka obejmują nadużycia wobec ich praw.
- Każdy ma obowiązek stosowania polityki ochrony dzieci w AZ, polityka ochrony dziecka dotyczy wszystkich pracowników, oficerów, wolontariuszy oraz każdego, kto będzie miał kontakt z Armią Zbawienia.
- Organizacje takie jak Armia Zbawienia mają obowiązek opieki nad dziećmi, z którymi pracują, z którymi są w kontakcie lub z tymi, które pośrednio związane są z działaniem Armii.
- Jeśli Armia Zbawienia jest w partnerstwie z innymi organizacjami, Armia Zbawienia musi się upewnić, że polityka ochrony dziecka innych organizacji jest zgodna z jej własnymi standardami (na tyle, ile to możliwe) celem jest podtrzymywanie polityki Armii.
- Wszystkie działania dotyczące ochrony, zasobów i aktywności dzieci w obrębie Armii Zbawienia podejmowane są w jak najlepszym interesie dzieci.
2. Metody
Armia Zbawienia zapewnia ochronę dzieci przed wykorzystywaniem za pomocą następujących środków:
a. Szkolenie: zapewniamy, że wszyscy pracownicy, oficerowie, wolontariusze są świadomi kwestii zagrożeń i nadużyć wobec dziecka. Zapewniamy, że wszyscy pracujący z dziećmi i młodzieżą znają politykę ochrony dziecka na danym terenie. Pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje potwierdzone dokumentami, aktualne KRK oraz są sprawdzeni w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Pracownicy są w ścisłym kontakcie z kierownictwem AZ na szczeblu lokalnym.
b. Prewencja: poprzez świadomość i dobrą praktykę zapewniamy, że wszyscy pracownicy, oficerowie, wolontariusze pracują tak, aby zminimalizować zagrożenia wobec dzieci, a także zapewniają środowisko minimalizujące prawdopodobieństwo wystąpienia nadużyć wobec dzieci.
c. Raportowanie: zapewniamy, że wszyscy pracownicy, oficerowie, wolontariusze wiedzą, jakie kroki należy podjąć w przypadku, gdy pojawiają się podejrzenia dotyczące bezpieczeństwa dzieci. W takiej sytuacji wszelkie wątpliwości brane są pod uwagę i szybko weryfikowane, a następnie podejmowane są odpowiednie działania.
d. Reakcja: zapewniamy podejmowanie działań, mających na celu wsparcie i ochronę dzieci w sytuacji, gdy pojawiają się podejrzenie dotyczące nadużyć wobec dzieci.
e. Słuchanie i zaangażowanie: słuchamy dzieci i młodzieży, nie lekceważymy tego, co do nas mówią bądź co nam demonstrują. Zapewniamy, że dzieci niepełnosprawne bądź dzieci ze specjalnymi potrzebami będą miały możliwość komunikowania się z nami. Ponadto dla dzieci i dorosłych pochodzących z innych kultur, mówiących innymi językami, należących do innych grup etnicznych, innej wiary, doświadczających biedy czy marginalizacji z różnych powodów dajemy możliwość wyrażania obaw dotyczących ochrony dziecka. Wspieramy wszystkie dzieci, by brały udział w procesie podejmowania decyzji zapewniając, że mają na nie wpływ.
f. Ewaluacja, wskaźniki i doskonalenie: naszym celem jest stworzenie jasnych wskaźników pomiaru praktyk ochrony dziecka, w obrębie naszych terytoriów oraz całej organizacji. Mierzymy wpływ metod ochrony dziecka na podstawie naszego działania, stale tworzymy raporty, oceniamy i ulepszamy praktykę ochrony dziecka. Tworzymy regularne raporty dotyczące tego, co jeszcze można zrobić, by lepiej chronić dzieci przed wykorzystaniem. Zapewniamy o naszej świadomości polityki ochrony dziecka i wdrażamy ją, a tam, gdzie jest to konieczne, tworzymy i ulepszamy plan działania w celu najlepszej ochrony.
3. Zastosowanie
Owa polityka obowiązuje wszystkich, którzy mają kontakt z Armią Zbawienia, bądź działają w jej imieniu. Przede wszystkim obowiązuje oficerów wszelkiej rangi, cały zespół, wolontariuszy, stażystów oraz innych pracowników. Powinna służyć jako punkt odniesienia dla wszystkich organizacji partnerskich Armii Zbawienia.
STANDARDY
Poniżej wypisane są standardy, które należy uwzględnić przy tworzeniu lokalnych polityk ochrony dzieci i młodzieży na wszystkich terytoriach AZ:
1. Tworzenie i zachowanie bezpiecznego środowiska pracy
- rekrutowanie zespołu – sprawdzanie referencji, kwalifikacji, KRK, rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym
- wspieranie i zarządzanie zespołem, pracującym z dziećmi
2. Trening dt bezpieczeństwa dzieci
- program treningowy Safe & Sound
- dostęp do szkoleń w zależności od pełnionej roli/ posiadanego stanowiska
- ewaluacja, superwizje zespołu, dostęp do szkoleń dt określonych sytuacji na bieżąco, na przykład wykorzystywania seksualnego, praca z ofiarami nadużyć w Internecie
3. Reakcja na zagrożenia dotyczące ochrony dziecka
- identyfikowanie zagrożenia i zapewnianie, że jesteśmy świadomi różnych form nadużyć w pracy z dziećmi i jak się one objawiają
- rozmowa z osobą, wykazującą objawy krzywdzenia, z zachowaniem poufności, świadomości problemu i odpowiedniej reakcji
- rejestrowanie nadużyć i zapewnianie, że sprawą zajmie się odpowiednia osoba Armii Zbawienia na danym terytorium
- przekazanie informacji do służb, w tym policji
- sprawdzenie ról/ stanowisk i zadań pracowników w Armii Zbawienia po zweryfikowaniu informacji dt nadużycia wobec dziecka
4. Opieka i wsparcie ofiar
- docenianie odwagi osób, które się ujawniły
- pomóc ofiarom w miarę możliwości lub przekazanie sprawy do odpowiednich służb
5. Opieka i wsparcie dla innych
- Zespół – emocjonalne wsparcie, superwizja
- potencjalni sprawcy – jak pracować z nimi i ich rodzinami mając obowiązek opieki nad nimi
6. Komunikowanie w Amii Zbawienia o ochronie dzieci
- procedura przekazywania informacji przełożonym
- sposoby poinformowania dzieci i młodzieży, w jakich sytuacjach
7. Skąd wiemy, że chronimy dzieci: zapewnienie jakości i rezultaty
- jaki mamy wpływ i jak go mierzymy?
- jak sprawimy, że dzieci i młodzież zechcą podzielić się własnymi doświadczeniami dotyczącymi polityki ochrony dziecka w Armii Zbawienia
- jak możemy polepszyć ochronę dzieci i wprowadzić najlepszą praktykę?