Pamiątka Reformacji
"Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus" 1 Kor. 3, 11;
Data 31 października 1517 roku jest szczególnie bliska wspólnotom protestanckim. W tym dniu wspominamy bohaterskie wystąpienie augustiańskiego mnicha Marcina Lutra, który na drzwiach kaplicy elektorskiej w Wittenberdze przybił 95 tez, rozpoczynając dzieło odnowy kościoła chrześcijańskiego. Wydarzenie to, zapoczątkowało Reformację, która wystąpiła przeciwko nadużyciom Kościoła katolickiego i stanowiła opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej. Był to początek końca jedności chrześcijaństwa zachodniego. Przesłanie Reformacji zawarte jest w kilku zasadach, które stały się fundamentem teologii protestanckiej:
- Sola scriptura (Tylko Pismo)
- Sola fide (Tylko wiara)
- Sola gratia (Tylko łaska)
- Solus Christus (Tylko Chrystus)
- Soli Deo gloria (Tylko Bogu chwała)
Poza przemianą duchową i religijną ,Reformacja uruchomiła procesy, które zapoczątkowały zmiany w przestrzeni kulturowej, gospodarczej, politycznej i społecznej w Europie i świecie. Święto Reformacji ma charakter ponad wyznaniowy i obchodzone jest przez różne Kościoły protestanckie, w większym lub w mniejszym stopniu. Armia Zbawienia w Rzeszowie wspomina wydarzenie Reformacji, jako dzień odnowy duchowej, a nader wszystko wzywa do nienaruszalności fundamentów doktryny protestanckiej, opartej na Sola scriptura.
capt. Ryszard Potocki